Stand with Israel

כך תהפוך את הגולשים לפעילים באתר שלך

מילת הבאז האחרונה בתחום קידום אתרים ושיווק באינטרנט היא ללא ספק "Engagement" – או בעברית, מעורבות חברתית. הכוונה היא כיצד אני ואתם הופכים את הגולשים באתר האינטרנט שלנו לגולשים פעילים וגורמים להם להפיץ את האתר הלאה בקרב המעגל החברתי שלהם.

רכישה באתר

לאפקט החברתי יש חשיבות הן מבחינת העלאת מספר הכניסות לאתר, והן מבחינת מנועי החיפוש. כיום, מנועי חיפוש כמו גוגל, בינג ויאהו, כבר הבינו שהתוכן הכי מעניין נמצא בתוך המעגלים החברתיים של הגולשים, וזו גם הסיבה שגוגל כל כך דואגת לקדם ולפתח את "גוגל פלוס", הרשת החברתית הפרטית שלה שמיום ליום מזכירה יותר ויותר את פייסבוק.

תוכן

אני מתחיל דווקא עם התוכן, כי זה דבר שבעלי אתרים רבים נוטים להזניח, או שהם עדיין שבויים בקונספציה שתוכן נועד למנועי חיפוש בלבד. היום כבר לא מספיק ליצור תוכן מקורי, אלא צריך ליצור תוכן שאנשים ממש ירצו לקרוא ולהפיץ הלאה. אפשר לעשות את זה באמצעות סקירת אתרי חדשות רלוונטיים וזיהוי מגמות שרק מתחילות ליצור עניין בתחום שלכם. אפשר גם לצאת בהצהרות פיקנטיות ולנסות להעלות תיאוריה חדשה ומעניינית, אבל במקרה הזה, אתם צריכים לעמוד מאחורי מה שאתם כותבים.

רצוי להדביק בתחילת או סוף המאמר כפתורי שיתוף חברתיים – בראש ובראשונה "לייק" של פייסבוק, אבל גם את הפלוס 1 של גוגל שכנראה תהיה לו השפעה מכרעת על דירוג תוצאות החיפוש בשנים הקרובות. לאחרונה אפילו טוויטר התחיל לתמוך בעברית, ולכן אפשר לשלב כפתור Retweet גם כן.

עוד אספקט חשוב שנוגע לתוכן הוא מערכת התגובות בה אתם משתמשים. כיום אפשר להטמיע מערכת תגובות של פייסבוק בכל אתר אינטרנט כמעט ללא צורך בכישורי תכנות. כשאתם משתמשים במערכת התגובות של פייסבוק, כל תגובה נרשמת גם על הקיר של המשתמש בצירוף קישור לאתר שלכם, וכל החברים שלו נחשפים אליה גם כן. זו דרך מצוינת ליצור אפקט ויראלי. החיסרון בשיטה זו הוא שמנועי חיפוש שאין להם הסכם עם פייסבוק (ובמיוחד גוגל), לא תמיד מצליחים לקרוא את המידע הזה. יש גם אתרים עם שתי מערכות של תגובות, אבל אז נוצר מבנה מבלבל שעלול לגרום לחלק מהגולשים לא להגיב כלל.

תפעול דף חברתי

תפעול דף חברתי זה עוד משהו שאנשים בטוחים שהם עושים מצוין, למרות שלחלק גדול מאיתנו אין באמת מושג מה עושים אחרי שפותחים דף בפייסבוק ומעלים את הלוגו של האתר שלנו.

לדעתי האישית, דף פייסבוק משרת בצורה הטובה ביותר את הגולשים, אם הוא נותן להם מידע אקסקלוסיבי או מפנה אותם לכתבות מהאתר שעוד לא עלו לעמוד הראשי. אתרים שרק לוקחים את רשימת העדכונים (פיד) מהאתר שלהם ומעלים אותו בצורה אוטומטית לפייסבוק, בדרך כלל סתם מעצבנים את הגולשים.

אם כבר החלטתם להעלות פיד, הגבילו אותו לעדכונים פעם בשעה או שעתיים. אם אין לכם מספיק עדכונים בפיד, אז עדיף בכלל לא להשתמש בתוכנה אוטומטית, אלא להעלות סטאטוסים עם עדכונים שאתם כותבים בעצמכם. למשל – "לקראת הקיץ, גם אנחנו הופתענו לגלות שאין שום הבדל בין תכשיר קרם שיזוף עם מקדם הגנה 15 ומקדם הגנה 32 – האם חברות הקרמים עובדות עלינו בעיניים?".

דבר נוסף: במידה וגולש מעוצבן מעלה לעמוד שלכם סטאטוס לא אוהד, אל תחשבו אפילו למחוק אותו! במקום זאת, הגיבו לו בצורה עניינית, והראו לו ובעיקר לגולשים האחרים, שאתם לא מתעלמים מביקורות. ברגע שאתם מתעלמים מביקורת או מוחקים אותה, אתם עלולים ליצור כדור שלג שילך ויתגלגל לכיוונים שאתם ממש לא רוצים להגיע אליהם. אני רוצה להאמין שרוב הגולשים לא מעלים ביקורת כדי לפגוע בכם, אלא כדי שתקשיבו להם ותנסו לשפר את ההתנהלות שלכם. התנהלות נכונה במקרים כאלו, יכולה דווקא להעלות את רמת האמון של הגולשים בכם.

לבסוף, על מנת שהגולשים יעבירו את התכנים מהדף שלכם הלאה ויהפכו להיות סוג של משווקים וירטואליים, אתם בהחלט יכולים לעודד אותם לשתף את התוכן. הגולש אמנם רק צריך ללחוץ על כפתור השיתוף, אבל לפעמים בלהט הרגע, הוא שוכח שהוא יכול לעשות זאת.

התייחסו לאתרים כחברים

אוקיי, אני יודע שזה נשמע קצת לא ברור, אבל הרעיון עצמו פשוט מאוד: כיום מקובל שיותר ויותר בלוגרים ומנהלים של אתרי אינטרנט מתארחים אחד אצל השני וכותבים פוסט או מאמר אורח. מבחינה חברתית, זה חושף אתכם לקהל יעד חדש באותו תחום עיסוק שלכם או בתחום חופף. לדוגמא, אם אני גנן ואני כותב מאמר אורח אצל אדריכל נוף בנושא "שמירה וטיפוח הגינה לאחר ההקמה", אני יכול למשוך אלי בקלות קהל יעד חדש ולהפוך אותו לחלק מהמעגל החברתי שלי. במיוחד חשוב ליצור דיאלוג ולהגיב לגולשים גם באתר החבר כדי להעמיק איתם את הקשר הראשוני.

לסיכום

כפי שראינו, יש לא מעט דרכים להפוך את הגולשים באתר שלכם למעורבים יותר ואף לגרום להם להפיץ את התכנים שלכם הלאה. עם זאת, חשוב להתאים את הפעילות החברתית לנושא האתר ולאופי העבודה האישי שלכם. דרך שמתאימה לי לא בהכרח מתאימה גם לכם ולהיפך. אם יש לכם רעיון חדש, אל תהססו לבצע זאת. כיום אין שום אדם בעולם שיכול להגיד לי או לכם שהוא מצא את הדרך האולטימטיבית לקמפיין חברתי מומלץ, אפילו לפייסבוק היו לא מעט כישלונות עם ניסויים חברתיים בתוך פייסבוק שכיום אף אחד כבר לא זוכר אותם. לכן, חשוב מאוד להמשיך ולהתעדכן, וכמובן, לא להפסיק לפעול ולעשות זאת כמובן במגוון דרכים.

תגובות 0
עוד בנושא
JOIN THE DISCUSSION

אין להעתיק תוכן מאתר זה!